Staff for 2017-18

Headteacher : Tracy Kent

Deputy Headteacher : Sarah Collins

Leaders

Pupil Premium, Assessment and Data ITT/Coaching/Mentoring/SLE/: Sarah Collins

SMSC/PSHE Leader/School Council/RE: Sarah Collins

Inclusion Leader/SEN Co:  Lisa Somerville

Leader of teaching and learning in EYFS/Outdoor learning/ SLE /Leader of Music/PSHE EYFS: Claire Smith

Mastery of Mathematics Leader: Jason Horne

Literacy Leader:  Katie Norman

Year 2 Leader/Transition teacher /ICT Leader: Robyn Marsh

Science/Outdoor learning : Robyn Cossey

G&T Leader– Jo Hunt

PE Leader: Anna Thorogood

Art Leader: Jo Hunt  

Well- being and involvement Leader: Karen Kennedy

Office Staff:  Business Manager: Claire Pitts   School Administrator: Louise Spendlove (for General Enquiries)

Family Liaison Officer: Sarah Howard

Site Manager :  Paul Beaney

EYFS

Owl Class- Claire Smith, Caron Roberts and Richenda Popham (LSA)

Fox class- Amelia Ball and Alison Andrews

Squirrel  class – Robyn Cossey and Sue Lett

Year 1

Starfish Class- Jo Hunt/Katie Norman (job share), Sharon Hubbard (LSA)

Turtle Class- Jason Horne and Rachel Brown

Dolphin Class- Anna Thorogood,  Anita Bridges/Kay Hunt (job share)

Year 2 

Year group leader:  Robyn Marsh

Snow Leopard Class- Zoe Little and Terri Newson

Polar Bear Class-Emma Stanley/Sarah Collins (job share), Rae Anderson and Lorna Smith (LSA)

Penguin Class- Robyn Marsh, Michelle Wright and Sue Scott (LSA)

(Vicky King – TA for Wednesday pm to cover Michelle – Forest School)

Intervention

Intervention Teacher : Lisa Somerville

Intervention TA for EYFS/Year 1/2 – Anne Troman, (Weds/Thurs)                                                                                                           

Intervention TA for Language/Speech/Social and Emotional/Art therapy- Luisa Bennett

Play Therapist: Sarah Kenny

Release Teacher : Karen Kennedy

Subject leader/NQT release every Friday

Play leaders :

 Amber Carter and Elida Sulovari

Breakfast Club Leaders

Terri  Newson, Sharon Hubbard, Anita Bridges and Rae Anderson

8.20 Club Leaders

Richenda Popham

Parent and Toddler Leader:    Rebecca Caro

EYFS Outdoor Enhancer: Amber Carter

I.T Support: BCTec team

Cleaners:

Susan Hall , Lynn Fletcher and Maureen Alldis

Midday Supervisors:  Karina Green, Kate Chaytor, Vicky King, Andrea Tutt, Ginny Davies , Carolyn Palmer, Natalie Rubbo, Elida Sulovari, Suree Thapnoi, Laura Ford, Nicola Friend, Rebecca Caro, Maxine Andrews

Senior Midday Supervisor: Amber Carter